Jezdil jsem v cizině a doma teď nemůžu !

3.5.2008 16:08

Jezdil jsem v cizině a doma teď nemůžu!

22.5.2008 15:19 vložil Dan  IP: v33.net.upc.cz

Jsem přesně v situaci, která je naznačená v nadpisu. Jezdil jsem v zahraničí pro britskou dopravní společnost jako řidič zájezdového autobusu (profesní osvědčení jsem v Británii samozřejmě nepotřeboval, proto ho mám asi dva roky propadlé), vrátil jsem se domů a zjišťuji, že jsem ve slepé uličce, z které nevede cesta. A je to více než frustrující, protože jsem domluvený se společností, která by mě ráda zaměstnala, a u které bych rád pracoval, ale vzhledem k současné situaci jsem nucen sedět doma na zadku s rukama v klíně a nadávat na naši zákonodárnou moc! Bravo páni poslanci! Na tomto webu jsem četl dotaz Asociace autoškol na MD proč jsme jakožto Česká republika nepřevzali směrnici Evropské unie, kdy by ti, kteří získali řidičák před určitým datem automaticky dostali i nové profesní osvědčení. Prý ti, kteří v době zavedení nového zákona (31.3. 2008 pokud se nepletu) sice měli řidičák, ale ne platný profesák, tak logicky práci řidiče aktivně nevykonávali, neměli tudíž potřebnou praxi, ohrožovali by bezpečnost silničního provozu a tudíž nemůžou dostat automaticky nový EU profesák. Rozumím sice myšlence, že zákonodárci nechtějí, aby profesní osvědčení automaticky dostali například ti, kteří si udělali řidičák před x lety třeba na škole nebo na vojně a od té doby za volant náklaďáku nebo autobusu nesedli. Bohužel tím ale zcela zatratili skupinu lidí jako jsem já nebo ti, kteří přestali jezdit jen před krátkým časem, a kterým těžko někdo může upřít dostatečnou praxi nebo nepůsobilost. A teď jsme opravdu ve slepé uličce, kdy starý systém už neplatí a nový nefunguje. Považoval bych za férové dostat možnost prokázat své schopnosti a způsobilost formou zkoušky jako v autoškole - jízda a test z pravidel. To bych si i klidně rád zaplatil, jen kdybych měl tu možnost. Ale teď nemůžeme nic. Resp. můžeme přistoupit na šaškárnu, kterou je vzdání se řidičského oprávnění a vzápětí udělání si znova autoškolu. Ale nejenže je to postup krkolomný, stojí to spoustu peněz a času, ale hlavně je to neskutečně trapné a potupné. Připadal bych si jak ten největší blbec. Opravdu, proč nemůžeme prokázat svoje schopnosti, znalosti a zkušenosti normální zkouškou a dokázat tak, že jsme stejně schopní řidiči jako ti, kteří si stihli prodloužit profesák před 31. březnem? Zajímalo by mě, jestli se něco podobného odehrává i nějakém jiném státě EU. Opravdu si myslím, že tímhle jsme jako čeští občané diskriminováni.