Zákon už dopadá na řidiče

15.4.2008

Řidiči, kteří neměli návod, jak získat profesní osvědčení už mají problémy.

15.04.2008 - Hynek Paštěka - Zpravodajství - str. 04

Zákon už dopadá na řidiče

Zdeněk Pazdera jezdí jako autodopravce se svojí avií. Teď mu hrozí, že přijde o zaměstnání. Od 1. dubna totiž musí mít průkaz o profesní způsobilosti, který jako držitel řidičáku skupiny C nikdy nepotřeboval a ani zákon mu neukládal, aby ho měl.
Osvědčení o profesní způsobilosti musel mít každý profesionální šofér, který řídil náklaďák nad 7,5 tuny. Každý rok musel na dvoudenní školení o rozsahu 16 hodin. Po 1. dubnu 2008 bude jeho získání trvat již trvat 140 hodin a každý rok bude muset řidič na sedmihodinové školení.
Pazdera osvědčení o profesní způsobilosti kdysi měl, propadlo mu na začátku roku 2006. Stále jezdil jen s avií do 7,5 tuny, a tak si ho neobnovil: „Když jsem ho nepotřeboval, tak jsem na to prostě zapomněl. Ani jsem neslyšel žádné výzvy, že bych si ho měl do konce března obnovit, protože to pak bude složitější,“ řekl Právu.
A na to doplatil. Od 1. dubna 2008 začal platit zákon č. 347/2007, který ukládá povinnost mít profesní osvědčení i řidičům skupiny C, tedy těm, kteří řídí auta do 7,5 tuny. Většina si profesní osvědčení stihla udělat nebo obnovit ještě před 1. dubnem. Těm, kteří to neudělali, jde teď doslova o existenci.
Své o tom ví také Pazdera. Ve čtvrtek 10. dubna ho zastavili policisté a chtěli po něm profesní osvědčení. „To jsem neměl, a tak mi teď hrozí správní řízení. V něm ztráta řidičáku, pokuta 5– 10 tisíc a 5 bodů,“ uvedl.
Problém je v tom, že žádný zákon řidičům skupiny C neukládal, aby si osvědčení o profesní způsobilosti udělali. A také, že po prvním dubnu, kdy už ho museli mít, si ho ani vyřídit nemohli. Chybí totiž vyhláška, která určuje, jak bude školení pro profesní způsobilost probíhat. „Já přece teď nemůžu přestat jezdit, i když mi hrozí, že mne zase chytnou. Je to moje práce,“ řekl Pazdera.
Mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka konstatoval, že pan Pazdera zřejmě porušil zákon tím, že osvědčení o profesní způsobilosti neměl. „Myslím, že jsme dostatečně dlouhou dobu před 1. dubnem komunikovali, aby si profesionální řidiči osvědčení vyřídili nebo prodloužili. Případ pana Pazdery je ojedinělý, doufám, že jich není mnoho. Bohužel bude muset na školení v rozsahu 140 hodin,“ řekl Právu Hanzelka.

Autor: Redakce   |   Sekce: Média a školení   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

profesní způsobilost ..... 20.9.2008 17:22